Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamowita wystawa szkła, które powstawało na Ziemi Kłodzkiej i w okolicy. Zobaczcie wideo i zdjęcia

Maciej Sergel
Wideo
od 7 lat
W Muzeum Ziemi Kłodzkiej otwarta została nowa i stała wystawa „Kruche piękno”. Kłodzko zaprezentowało zgromadzone szkło pochodzące z XX wieku, którego twórcy byli związani z hutami szkła działającymi w regionie.

Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku zaprasza na nową, stałą wystawę pod nazwą „Kruche piękno”

Wystawa w Muzeum Ziemi Kłodzkiej otwarta została w połowie grudnia br. i przyciąga wielu turystów i miłośników szkła artystycznego. To właśnie na Ziemi Kłodzkiej funkcjonowały znane w całej Polsce huta szkła kryształowego „Sudety” w Szczytnej i huta szkła „Violetta” w Stroniu Śląskim.

O ile huta szkła w Stroniu Śląskim założona przez Franza Losky’ego powstała w 1864 roku, o tyle podstawy dla huty szkła w Szczytnej sięgają zbudowanej prawie 100 lat wcześniej, w 1770 roku huty w Batorowie.

To w tej właśnie hucie „Violetta” w Szczytnej swoją pracę dyplomową wykonał w 1959 roku słynny projektant szkła Zbigniew Horbowy, a kierownikiem zakładowego ośrodka wzornictwa był równie słynny Stefan Sadowski. Na wystawie „Kruche piękno” można zobaczyć część z ogromnego artystycznego dorobku obu artystów, ale są też prace innych znanych projektantów z regionu Zygmunta Janoty, Witolda Turkiewicza, Janusza Robaszewskiego czy Stanisławy Paczos.

Prezentacja wystawy związana jest z obchodzonym przez Muzeum Ziemi Kłodzkiej jubileuszem 60-lecia powstania tej instytucji i współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Projekt pod nazwą „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis” dofinansowany jest także ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Otwarciu wystawy towarzyszyły prelekcje naukowe, rozdanie okolicznościowych nagród i koncert Macieja Batora na tak zwanym pozytywie nastawnym, instrumencie będącym przenośnymi organami i wymagającymi obsługi dwóch osób tj. organisty i kalikanta, czyli osoby wprawiającej w ruch miechy w organach piszczałkowych.

Stałe ekspozycje w Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Oprócz nowej wystawy szkła artystycznego w Muzeum Ziemi Kłodzkiej dostępne są także stałe ekspozycje „Z dziejów Kłodzka” poświęconej historii miasta, wystawa popularnych na Śląsku zegarów „Oczy czasu” i „Złoty salon”, wystawa, w której można obejrzeć meble w różnych stylach znalezionych w okolicznych dworach i pałacach.

Jak jest czynne Muzeum Ziemi Kłodzkiej?

Muzeum Ziemi Kłodzkiej jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 16.00 lub 17.00 w zależności od pory roku. W poniedziałki muzeum jest zamknięte. Dokładny harmonogram możliwości zwiedzania muzeum dostępny jest na stronie https://www.muzeum.klodzko.pl/new/godziny-otwarcia

Spis treści

Tutaj znajduje się Muzeum Ziemi Kłodzkiej, zobaczcie na mapie poniżej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niesamowita wystawa szkła, które powstawało na Ziemi Kłodzkiej i w okolicy. Zobaczcie wideo i zdjęcia - Kłodzko Nasze Miasto

Wróć na dusznikizdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto