MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Anny w Zieleńcu to najwyżej położony tego typu obiekt w Sudetach. Zobacz, jak wygląda w środku!

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Świątynia w Zieleńcu to najwyżej położony kościół w Sudetach
Świątynia w Zieleńcu to najwyżej położony kościół w Sudetach zieleniec sport arena
Kościół św. Anny w Zieleńcu jest od wielu lat wizytówką Zieleńca. Zna go każdy, kto choć raz pojawił się w tej jednej z największych stacji narciarskich w Polsce. Świątynia znajduje się... na stoku narciarskim.

Spis treści

Kościół św. Anny w Zieleńcu to najwyżej położona świątynia w Sudetach

Mało kto wie, że budowla ta jest najwyżej położonym kościołem w Sudetach. Kościół św. Anny w Zieleńcu znajduje się na wysokości 856 m n.p.m i prawdopodobnie jest to jedyny taka budowla zlokalizowana bezpośrednio na stoku narciarskim.

Kościół jest neoromańską budowlą jednonawową, budulcem był kamień polny, jedynie obróbka kamieniarska wykonana jest z piaskowca. Nawa posiada półkolistą absydę i kruchtę, do której prowadzi kamienny neoromański portal. Dach pokryty jest gontem. Warte uwagi jest oryginalne wyposażenie świątyni, które pochodzi z czasów budowy: kamienne ołtarze, ambona, chrzcielnica, kamienne i drewniane rzeźby, oraz olejne obrazy. Barokowa pokrywa chrzcielnicy jest znacznie starsza, datowana na rok 1790 i pochodzi najprawdopodobniej z poprzedniego kościoła. Warto zwrócić uwagę na krzyż znajdujący się pod chórem, który pochodzi najprawdopodobniej z XX wieku.

Kościół św. Anny w Zieleńcu - mapa

Zobacz na naszej mapie poniżej, gdzie znajduje się kościół św. Anny w Zieleńcu.

Przy kościele stoi kamienna kolumna z figurą Matki Bożej z 1862 roku, a także krzyż z 1866 roku. Ich autorem jest Johann Postler. Tuż obok kościoła znajduje się mały cmentarz, na którym spoczywają dawni mieszkańcy Zieleńca.

Kościół św. Anny w Zieleńcu - historia

Historia świątyni w tym miejscu sięga roku 1762, kiedy to wzniesiono pierwszy drewniany kościół. Obecna murowana neoromańska świątynia została wzniesiona w 1901 roku przez ks. Augustyna Grunda notariusza arcybiskupiego, a w latach 1890 - 1916 proboszcza w Zieleńcu. Kościół konsekrował 4 października 1904 r. arcybiskup praski kardynał Lev Skrbenský z Hříště. Kościół został odnowiony przez franciszkanów w roku 1966, a w 1976 uporządkowano i ogrodzony cmentarz przykościelny, na którym znajduje się zabytkowa Grupa Ukrzyżowania. W roku 2000 w świątyni zainstalowano trzy nowe dzwony, ufundowane przez wiernych.

ZOBACZ WNĘTRZE KOŚCIOŁA I KILKA ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ:

Świątynia w Zieleńcu to najwyżej położony kościół w Sudetach

Kościół św. Anny w Zieleńcu to najwyżej położony tego typu o...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dusznikizdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto