Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczki rowerowe do 18 km od Dusznik-Zdroju. Podpowiadamy pomysły na wyprawę. Gdzie w weekend 30 - 31 marca?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozważasz trasę rowerową z Dusznik-Zdroju? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Wybraliśmy 5 ciekawych tras. Mają różne stopnie trudności czy długości, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 5 tras na wyjazd rowerem w odległości do 18 km od Dusznik-Zdroju. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Zobacz, jakie trasy rowerowe niedaleko Dusznik-Zdroju warto sprawdzić w weekend.

Spis treści

Rowerem w pobliżu Dusznik-Zdroju

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 18 km od Dusznik-Zdroju, które przetestowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Nim wyruszysz w drogę, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 30 marca w Dusznikach-Zdroju ma być 20°C. Nie powinno padać.

🚲 Trasa rowerowa: Skalne grzyby

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 37,33 km
  • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 45 min.
  • Przewyższenia: 234 m
  • Suma podjazdów: 733 m
  • Suma zjazdów: 704 m

Arturooo poleca trasę rowerzystom z Dusznik-Zdroju

Włóczenia się po Górach Stołowych - część III.
Obsada: kubulo i tata arturooo.
Startujemy w Batorowie, skąd asfaltem pod górę do Batorówka. Tu opuszczamy asfalt i kierujemy się w stronę Skalnych Grzybów. By zobaczyć najciekawsze formy skalne, zjeżdżamy ze szlaku rowerowego i podążamy za znakami pieszymi. Niestety, czasami trzeba zsiąść z siodełka...Jednak warto, to co jest do zobaczenia, wynagradza trud prowadzenia roweru.
Po przecięciu Drogi Stu Zakrętów - jedziemy Drogą nad Urwiskiem do punktu widokowego "Ochota Magdaleny", gdzie niezła panorama w stronę Radkowa. Po jakimś kilometrze, znów opuszczamy szlak rowerowy na rzecz pieszego, którym docieramy do schroniska Pasterka. Naleśniki z jagodami (mniam!) i dalej w stronę widocznego Szczelińca. Nie wjeżdżamy jednak na jego szczyt ;) Okrążamy górę i jesteśmy w Karłowie. Stąd w stronę Fortu Karola główną drogą, skręcamy na skrzyżowaniu w stronę Łężyc i kawałek dalej odbijamy przez pola poszukując miejsca o nazwie Łężyckie Skałki. Znajdujemy je. Tak więc możemy urządzić sobie piknik na wiszącej skale ;) Leżąc na niej, obserwujemy przesuwające się po niebie chmury i zjadamy cały zapas pożywienia...Gdy żołądki domagają się więcej, dosiadamy nasze maszyny i Praskim Traktem docieramy do Batorowa.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Czeskie szczyty

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 41,48 km
  • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 26 min.
  • Przewyższenia: 395 m
  • Suma podjazdów: 1 654 m
  • Suma zjazdów: 1 653 m

Trasę rowerową mieszkańcom Dusznik-Zdroju poleca JIMMYtm

Momentami trudna, ale za to bardzo ciekawa trasa. Kilka miejsc gdzie trzeba prowadzić rower, ale i kilka gdzie można się wyszaleć i podszkolić technicznie.
Wyruszamy z parkingu pod Skalnymi Grzybami w prawo i kierujemy się w stronę Karłowa oraz naszych czeskich sąsiadów. W Czechach witają nas ciekawe szlaki dla rowerzystów wraz ze żmudnym podjazdem po kamieniach, po drodze dla spragnionych znajduje się wodopój (mniej więcej w połowie podjazdu) gdzie dobry duch zostawił kubeczek. Po degustacji ruszamy na szczyt. Ale zanim się tam wdrapiemy mijamy kolejne skalne grzybki. Sam szczyt jest dość płaski ale sporo tam korzeni. Podziwiamy widoki z Bożanovskiego Spicaka i ruszamy w dół. Większość zjazdu odbywa się po szerokich kamienistych traktach. Na dole wita nas ponownie asfalt. Jeszcze kilka zdjęć szczytu i kręcimy w stronę Radkowa. Po drodze ładujemy akumulatorki czeskimi parkami w rochlikach i dalej nad zalew. Stamtąd udajemy się w stronę drogi stu zakrętów i kręcimy pod górkę. Z asfaltu uciekamy w stronę parkingu za Radkowskimi Skałami. Nareszcie koniec tego podjazdu a my jedziemy na Niknącą Łąkę. Gdy ją opuszczamy żegnają nas skalne grzyby. Teraz tylko dojazd do parkingu pod grzybkami i koniec rowerowej przygody na dziś.
W waypointach zaznaczony trudny kamienisty zjazd i początek żmudnego podjazdu asfaltem. Widoki ze szczytu Bożanovski Spicak i skalny grzyb na trasie wynagradzają trudy wycieczki :)
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Broumovskie Ściany i Ostasz

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 44,66 km
  • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 51 min.
  • Przewyższenia: 291 m
  • Suma podjazdów: 1 150 m
  • Suma zjazdów: 1 140 m

Rowerzystom z Dusznik-Zdroju trasę poleca Januszek_44

Dziś w sumie rowerowo piesza wycieczka w czeskie stołowe góry . Wyruszam z parkingu z Bożanowa , tego z widokiem na Korunę . Zwykle jest tu miejsce aby zaparkować auto . Dziś musiałem pokombinować , ale udało się . Niewielkie śniadanie i ruszam szlakiem rowerowym wokół Boromoskich Ścian . Na razie nie ma tu większych przewyższeń . Droga dość wygodna w większości asfaltowa lub szutrowa , lekko zacieniona co przy dzisiejszej pogodzie jest dość ważne . W okolicy pensjonatu Amerika ponownie dość ruch , ale na trasie nie ma zbyt wielu turystów . Podążam w stronę Ostasz , skalnego miasta w okolicy miejscowości Police nad Metuji . Ostasz to niewielkie skalne miasto . Wstęp za darmo .W sezonie płatny parking . Prze wejściem na trasę można coś zjeść . Są tu także bezpłatne , przyzwoite toalety . Ja przypinam rower i pieszo ruszam niebieskim szlakiem w kierunku szczytu Ostasz . W dolnych częściach skalnego miasta jest trochę zwiedzających , ale im wyżej tu bardziej pusto . W końcu wędruje zupełnie sam . Miejsce warte odwiedzenia jeśli akurat jesteśmy gdzieś w okolicy. Wracam i ruszam dalej w kierunku Polic . Na rynku jest tu mała cukiernia , dają całkiem fajną kawę , można wybrać także jakieś całkiem smaczne ciasto . To wszystko tylko 55 koron . Przy okazji można podziwiać ładnie odnowiony rynek miasta a i przyjrzeć się miejscowym , którzy dość licznie odwiedzają to miejsce. Teraz już tylko męczący podjazd do Suchego Dul i zjazd w kierunku Bożanowa . Od Panuv Kriż jazda bez dobrych hamulców może być problematyczna .
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Z Karłowa do Kudowy i spowrotem (drogą 100 zakrętów)

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 32,87 km
  • Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 30 min.
  • Przewyższenia: 493 m
  • Suma podjazdów: 1 071 m
  • Suma zjazdów: 984 m

Rowerzystom z Dusznik-Zdroju trasę poleca Mar-ek

Spokojna (głównie asfalt) ale wymagająca trasa ze względu na duże różnice wysokości. Szczególną przyjemność można mieć na 2 odcinkach:

  1. z parkingu do Blędnych Skał - cały czas pod górę, chwilami stromo (ok. 20 minut).
  2. z Kudowy Zdroju do Karłowa - 10 km wyłącznie stromo pod górę drogą 100 zakrętów (ok. 1,5 h).
    Nawiguj

Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Dookoła Gór Stołowych (zielonym-rowerowym)

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 25,39 km
  • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 50 min.
  • Przewyższenia: 166 m
  • Suma podjazdów: 589 m
  • Suma zjazdów: 558 m

Mar-ek poleca trasę rowerzystom z Dusznik-Zdroju

Trasa średnio-łatwa cały czas zielonym szlakiem rowerowym. Malownicza przejażdżka wokół Gór Stołowych. Dwa wygodne postoje - w Batorówku na przygotowanej łące, w Schronisku Pasterka. Postoje są po przeciwnych stronach trasy. Zacząć pętlę można w wielu miejscach: w Pasterce, w Karłowie (po przejażdżce można wybrać się na Szczeliniec), w Batorówku, na parkingu na drodze z Radkowa do Karłowa.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Przegląd i naprawa roweru

Miłośnicy jazdy na rowerze wiedzą, jak istotne jest utrzymywanie jednośladu w dobrym stanie technicznym. Jest to bardzo ważne dla komfortu oraz bezpieczeństwa podczas jazdy. Przegląd roweru powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. A najlepiej dwukrotnie - przed oraz po sezonie. Oczywiście, jeśli w trakcie sezonu zdarzą się jakieś uszkodzenia, najlepiej je od razu naprawić.

Serwisować sprzęt można samodzielnie lub oddając go w ręce specjalistów. Odpowiednio dbając o swój sprzęt zapewnisz sobie, że dłużej Ci posłuży. Jest to szczególnie istotne, jeśli często na nim jeździsz. Wbrew pozorom przegląd roweru nie jest taką prostą sprawą. Jeśli chcesz samodzielnie serwisować swój rower, koniecznie poszukaj poradników, w jaki sposób to robić.

Akcesoria rowerowe - co warto mieć?

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dusznikizdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto