Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trasa Północna jest od dziś dosłownie pod lipami niczym w starej części zielonogórskiego deptaka. Mieszkańcy posadzili aż czterdzieści drzew

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Za sadzenie lip zabrali się wspólnie mieszkańcy miasta, prezydent miasta, pracownicy ZGK oraz przedstawicieli straży pożarnej i Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Za sadzenie lip zabrali się wspólnie mieszkańcy miasta, prezydent miasta, pracownicy ZGK oraz przedstawicieli straży pożarnej i Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jarosław Wnorowski
W dość deszczowe, sobotnie przedpołudnie w okolicach zjazdu z Trasy Północnej w ulicę Źródlaną, w grunt wsadzonych zostało aż czterdzieści lip. Za ich sadzenie zabrali się wspólnie mieszkańcy miasta, prezydent miasta, pracownicy ZGK oraz przedstawicieli straży pożarnej i Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Część drzewek umieściły zespoły w rodzinnym składzie, bo chcą mieć kiedyś "swoje drzewko".

Gościu, siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie

Nie ma lipy, to powiedzenie zupełnie nie sprawdza się w Zielonej Górze, gdzie właśnie dosadzono kolejne czterdzieści sadzonek przy jednej z wewnętrznych obwodnic miasta.

Kończymy obsadzanie roślinnością Zielonej Góry, w ramach obchodów jubileuszu miasta. Oprócz lip, nasadzamy ponadto tawule i bzy. Z pewnością będą pięknie wyglądać w takim zestawie, przy dość ruchliwej trasie

-mówił Krzysztof Sikora z ZGK.

Drzewo miododajne

W starożytnej Grecji lipa była symbolem czystości, niewinności i nadziei. Słowianie, gdy byli jeszcze poganami, czcili to drzewo, uważając je za święte. Wierzyli, że chroni przed piorunami i złymi duchami.

W medycynie ludowej stosowano kwiaty, liście i korę lipy. Do dziś wywar z kwiatów tego drzewa jest często stosowany przy kaszlu i przeziębieniach. Drzewo osiąga wysokość do 30 m, tworzy okazałą, stożkowatą, zaokrągloną koronę na prostym pniu. Kora lipy jest szara i popękana, a sercowate liście stosunkowo małe (5-8 cm). Lipa drobnolistna kwitnie w czerwcu. Jej kwiaty są obupłciowe. A ich intensywny zapach przywabia pszczoły, dzięki którym potem mamy miód. Jej owoce, zwane orzeszkami, są okrągłe, gładkie, o cienkich ściankach. Można je z łatwością rozkruszyć palcami, czego się nie da zrobić z orzeszkami jej krewniaczki lipy szerokolistnej.

wg portalu Lasów Państwowych.

Miód lipowy ma działanie: przeciwbakteryjne, wykrztuśne, napotne, a także przeciwgorączkowe. Może działać uspokajająco i lekko nasennie. W praktyce działa przeciwkaszlowo, rozgrzewająco, kojąco, regulująco na ciśnienie tętnicze krwi. Można też znaleźć informację, że miód lipowy wpływa na organizm człowieka łagodnie moczopędnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto