Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2020 będzie w Nowej Rudzie poświęcony Oldze Tokarczuk

red.
Na ostatniej w 2019 r. sesji Rady Miejskiej w Nowej Rudzie radni zdecydowali, że rok 2020 będzie w tym mieście Rokiem Olgi Tokarczuk. To hołd dla twórczości wybitnej polskiej noblistki.

Noblistka Olga Tokarczuk została po raz kolejny uhonorowana przez Radę Miejską w Nowej Rudzie. Rajcy zdecydowali, że rok 2020 będzie rokiem polskiej pisarki - noblistki.

Radni Rady Miejskiej w Nowej Rudzie 30 grudnia przyjęli uchwałę o ustanowienie roku 2020 Rokiem Olgi Tokarczuk. Uchwałę przyjęto 18 głosami poparcia, przy jednym wstrzymującym.

To hołd radnych dla polskiej noblistki, która ma dom w Krajanowie w gminie Nowa Ruda. Pisarka jest także Honorowym Obywatelem Nowej Rudy. Ten zaszczytny tytuł przyznano jej w 2009 roku.

- Pani Olga została Honorowym Obywatelem Nowej Rudy, kiedy jeszcze na Nagrodę Nobla dla niej nie zanosiło się. Chodziło o to, że napisała bardzo ciekawą książkę „Dom dzienny, dom nocny”, w której opisała Nową Rudę ze swojego punktu widzenia, jako miasto wielokulturowe, pełne drobnych zawodów. Wówczas podjęliśmy decyzję o honorowym obywatelstwie za promocję Nowej Rudy - wspomina Andrzej Behan, przewodniczący Rady Miejskiej w Nowej Rudzie.

Decyzja radnych o Roku Tokarczuk jest więc niejako kontynuacją tamtej decyzji. Przez ostatnie 10 lat Olga Tokarczuk aktywnie włączała się w życie kulturalne tego regionu, organizując m.in. Festiwal „Góry Literatury”.

Dziś mało kto pamięta, ale pierwsza edycja tego festiwalu odbyła się właśnie w jej domu w Krajanowie.

Zresztą co roku w tym miejscu odbywają się ciekawe spotkania z miłośnikami literatury.

Ziemia kłodzka pojawia się także w jej powieściach. Film „Pokot”, który powstał na podstawie książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, kręcony był m.in. w Nowej Rudzie. Jak mówi Andrzej Behan, w ramach obchodów Roku Olgi Tokarczuk, w mieście instytucje kultury i placówki oświatowe promować będą twórczość pisarki. Ma się to przełożyć na zapoznawanie z twórczością noblistki, a także wspieranie młodych, początkujących twórców z regionu.

Pomysłodawcy planują, żeby obchody Roku nie odbywały się tylko w suchej, symbolicznej formie, a miały realny wpływ na mieszkańców.

- Między innymi chcemy odwiedzać dzieci i młodzież w szkołach, gdzie będą odbywały się czytania powieści noblistki. Są też inne plany, o których nie chcę jeszcze mówić. Zwieńczeniem tego roku i największą imprezą będzie Festiwal „Góry Literatury”. Już dziś wiemy, że swoją obecność zapowiedziało wielu znakomitych gości. Liczę na to, że pani Olga Tokarczuk również weźmie udział w tych dniach - mówi nam Andrzej Behan.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się 10-19 lipca. Organizatorzy są pewni, że przez rosnącą popularność pisarki, edycja 2020 będzie wyjątkowa.

Po ogłoszeniu decyzji o przyznaniu Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk w bibliotekach i księgarniach na terenie powiatu kłodzkiego zaczęto częściej pytać o jej książki.

- Mamy jeszcze kilka książek do sprzedaży. Ludzie faktycznie przychodzą i pytają o Olgę Tokarczuk. Jej twórczość nie należy do najłatwiejszych, ale przez to, że zdobyła Nobla, także pisze o naszym regionie, ludzie chcą ją czytać - usłyszeliśmy w jednej z noworudzkich księgarni.

Olga Tokarczuk 10 grudnia odebrała Literacką Nagrodę Nobla za narracyjną wyobraźnię połączoną z encyklopedyczną pasją, co sprawia, że prezentuje, że przekraczanie granic jest formą życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto