Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont kuchni – 7 największych błędów, których nie możesz popełnić. Sprawdź, jak dobrze zaplanować kuchnię!

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Remont kuchni do wielkie wyzwanie i ogromny wydatek, dlatego trzeba go dokładnie zaplanować i przemyśleć. Dowiedz się, jakich błędów nie popełnić podczas kuchennych rewolucji!
Remont kuchni do wielkie wyzwanie i ogromny wydatek, dlatego trzeba go dokładnie zaplanować i przemyśleć. Dowiedz się, jakich błędów nie popełnić podczas kuchennych rewolucji! aetb/123RF.com
Remont kuchni to nie tylko niebagatelny wydatek, który zapamiętamy na długo, ale również ogromne wyzwanie logistyczne dla wszystkich domowników. Zwłaszcza wtedy, gdy robimy w kuchni remont generalny, wymieniamy zabudowę meblową i sprzęt AGD na nowy i musimy przez jakiś czas poradzić sobie bez kuchni. Dlatego powinniśmy wszystko dokładnie zaplanować, żeby długo wyczekiwany remont nas nie wykończył, a zabudowa kuchenna była funkcjonalna i służyła nam na lata. Podpowiadamy, jakich błędów unikać podczas remontu kuchni i o czym warto pamiętać!

Mało miejsca do przechowywania

Podczas planowania wymarzonej kuchni często rezygnujemy z montażu górnych szafek kuchennych, żeby stworzyć minimalistyczną zabudowę. Efekt jest taki, że nie mamy później gdzie trzymać garnków, patelni, zastawy stołowej i małego sprzętu AGD. Na blacie cały czas panuje chaos, bo mnóstwo rzeczy się nie mieści w szafkach i musimy trzymać je na wierzchu, zagracając w ten sposób nasze miejsce do pracy. Warto więc zadbać o to, by miejsca do przechowywania w kuchni było wystarczająco dużo.

Niewłaściwa rozmieszczenie i za mało gniazdek elektrycznych

Jeśli remontujemy kuchnię od podstaw, warto się zastanowić, ile, jakiego rodzaju i gdzie zlokalizowane powinny być gniazdka, żebyśmy mogli komfortowo korzystać ze sprzętu kuchennego. Często planujemy ich zbyt mało i zdarza się nam kupować gniazdka elektryczne bez uziemienia, a nie są one bezpieczne. Uziemienie w gniazdku jest niezbędne w przypadku podłączania sprzętu o dużej mocy!.
Natomiast zbyt nisko umieszczone gniazdka utrudniają podłączenie wtyczki od czajnika elektrycznego lub sokowirówki. Jeśli gniazdko jest ulokowane tuż nad blatem, to istnieje duża szansa, że zalejemy je wodą. Montaż pojedynczych gniazdek sprawia natomiast, że podczas intensywnych prac w kuchni zaczyna ich nam brakować.

Rezygnacja z szuflad kuchennych

Podczas projektowania kuchennej zabudowy zastanawiamy się, co jest lepsze – szafka z półkami czy szuflady i niestety rezygnujemy z szuflad na rzecz szafek. Głównie dlatego, że nowoczesne i niezawodne systemy szuflad kuchennych są drogie, a chcemy na czymś zaoszczędzić. Nawet jeśli nasz budżet jest już trochę nadwyrężony, to warto zaplanować przynajmniej 3 szuflady w kuchni. Lepiej zaoszczędzić na czymś innym, bo w szufladach łatwo jest utrzymać porządek i przechowywać różne przedmioty. Po ich wysunięciu będziemy widzieć całą ich zawartość i unikniemy „nurkowania” w szafkach, żeby znaleźć toster czy blender.

Zabudowa bez okapu kuchennego

Coraz więcej osób instaluje w kuchni płytę indukcyjną i rezygnuje z okapu kuchennego, twierdząc, że skoro nie ma w pomieszczeniu kuchenki gazowej, to okap nie jest potrzebny. To błąd! Okap kuchenny to sprzęt niezbędny w każdej kuchni, bo usuwa intensywne zapachy gotujących się potraw, niweluje tłuste osady na meblach i sprzętach oraz pochłania parę powstającą podczas gotowania. Dzięki niemu dużo łatwiej więc utrzymać czystość w kuchni. Okapy kuchenne doskonale też doświetlają strefę gotowania.

Niewłaściwe oświetlenie kuchenne

Prawidłowe oświetlenie w kuchni jest elementem kluczowym, który umożliwia komfortowe przygotowywanie potraw. Niestety funkcjonalne, designerskie i energooszczędne źródła światła są drogie, więc często na nich oszczędzamy. Pamiętajmy, żeby wygodnie korzystać z kuchni, musimy doświetlić wszystkie strefy robocze i zamontować różne rodzaje oświetlenia. Sama lampa sufitowa nie wystarczy, powinniśmy zaplanować LED-owe oświetlenie podszafkowe blatu i dodatkowo reflektorki kierunkowe, żeby doświetlić stół, zlew, piekarnik czy ścienne dekoracje. Musimy też pamiętać, że zbyt niskie natężenie światła męczy wzrok, a na nim nie powinniśmy oszczędzać.

W kuchni na 1 m2 zalecane jest stosowanie źródeł światła, które łącznie osiągają od 300 do 700 lumenów.

Źle dobrany blat kuchenny

Blat to kluczowy element kuchennej zabudowy, ale niestety przy planowaniu kuchni często skupiamy się tylko na wyborze koloru i rodzaju materiału, z jakiego będzie wykonany, zapominając od innych ważnych parametrach. Niestety często już po montażu mebli kuchennych okazuje się, że wysokość blatu nie jest dla nas komfortowa albo zaplanowaliśmy w zabudowie zbyt małą jego powierzchnię. Do komfortowej pracy potrzebujemy blat o szerokości minimum 80 cm i wysokości dopasowanej do wzrostu, żeby podczas przygotowywania potraw nie męczyły nam się ręce (ok. 86-92 cm).

Remont i planowanie kuchni, czyli centralne miejsca w domu, warto więc dokładnie przemyśleć. Zastanówmy się, co jest dla nas ważne, co sprawdziło się w starej kuchni, a co nas irytowało i chcielibyśmy to zmienić. Warto też podpytać znajomych, jakie rozwiązania w kuchennej zabudowie im się sprawdzają. Nie ufajmy też bezgranicznie projektantowi i stolarzowi – oczywiście warto słuchać rad profesjonalistów, ale trzeba też zwracać uwagę na własne potrzeby i zawsze o nich pamiętać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Remont kuchni – 7 największych błędów, których nie możesz popełnić. Sprawdź, jak dobrze zaplanować kuchnię! - RegioDom.pl

Wróć na dusznikizdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto