Niezwykły festiwal szkolny - Chopinalia 2018 (DUŻO ZDJĘĆ)

Agnieszka Gbyl. fot. Szymon Korzuch
„Wachlarze Sztuki” – dalekowschodnia podróż w tonacji moll – to myśl przewodnia szóstej edycji projektu kulturowego Miejskiego Zespołu Szkół w Dusznikach- Zdroju, którego pomysłodawcą i wielką propagatorką jest Pani dyrektor Renata Brodziak. Tegoroczna odsłona święta kultury i sztuki trwała w dniach od 9 – 13 kwietnia i obfitowała w liczne działania twórcze, których autorami byli przede wszystkim nauczyciele dusznickiej szkoły, począwszy od szkoły podstawowej, poprzez gimnazjum i liceum, ale również zaproszeni goście oraz instytucje kultury działające na terenie Dusznik-Zdroju, które czynnie włączają się w to szczególne przedsięwzięcie.

Są to między innymi Urząd Miasta, Muzeum Papiernictwa, Fundacja Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich i Miejski Ośrodek Kultury. Po raz drugi patronat nad tym artystycznym projektem objął dolnośląski Kurator Oświaty. Podczas koncertu finałowego organizatorzy gościli dyrektora delegatury wałbrzyskiej Pana Mariusza Kałwaka.

W tym roku organizatorzy podeszli do tematu Chopina- ich muzycznego patrona- filozoficznie i szukali związków emocjonalnych, charakterologicznych, kulturowych, a nawet religijnych pomiędzy Polakami, a mieszkańcami Dalekiego Wschodu. W czasie konferencji naukowej próbowali odpowiedzieć na pytanie dlaczego Japończycy, Chińczycy, a nawet Koreańczycy tak dobrze rozumieją muzykę Chopina? Dlaczego to właśnie Polak, dostarcza tak wielu wzruszeń ludziom, których kultura jest tak odmienna od naszej europejskiej?

Chopin nigdy nie odwiedził Dalekiego Wschodu, ale oni go tam wysłali, pokazali piękno orientu. W tym celu przeprowadzili w ramach projektu dwa konkursy: plastyczny „Wachlarze sztuki – pokażmy Chopinowi Orient” oraz literacki, na opowiadanie twórcze „Gdyby Chopin odwiedził Daleki Wschód...”. Dzięki uniwersalnemu językowi sztuki- teatr, poezja, muzyka- różne odsłony tych niezwykłych jej dziedzin , połączyły w tym roku dwie odległe sobie kultury, a dzisiaj już wiemy, że tak bliskie. Japońskie Wabi – Sabi to synonim elegancji, kruchości, ulotności, delikatności a taka jest właśnie muzyka naszego kompozytora.

W trakcie tegorocznych Chopinaliów próbowano znaleźć odpowiedź na pytanie: "czym jest sztuka, piękno? Do czego jest nam potrzebna estetyka?" Stąd wiele nawiązań, między innymi w trakcie turnieju humanistów, do Norwida i jego "Promethidiona", dzieła, które dostarcza wiedzy na temat tego co jest istotą tworzenia sztuki, pracy twórczej i jakie miejsce zajmuje tu człowiek. Cyprian Kamil Norwid to również wielki przyjaciel Chopina, więc zdanie - „ Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel” - nabrało dla uczestników jeszcze większego sensu.

Bardzo ciekawe i kreatywne wykłady dali w sali im. J. Webera: Agnieszka Stwertetschka – z liceum im. J. Lompy w Kudowie- Zdroju oraz Pani Aneta Ożga i Panowie Robert Cetnarowicz, franciszkanin ojciec Dawid - Ryszard Zmuda reprezentujący dusznicką szkołę. Przedpołudniowe wykłady uświetnili uczniowie. Poezja, dźwięki fortepianu, ukulele i ksylofonu oplatały słowa o Norwidzie, kusari doi, Chinach i buddyzmie.

Z myślą o mieszkańcach miasta zorganizowano happening „1000 żurawi dla Chopina i Dusznik”. Barwny, uczniowski korowód, rodzina Chopina, z hasłami promującymi wszelkie przejawy kultury , sztuki, nauki oraz z tysiącem żurawi origami udał się pod Urząd Miasta, gdzie uczniowie włodarzom miasta tekst desideraty, w której zapewniają o swoim przywiązaniu do tego co górnolotne, wzniosłe, co kształtuje w nich wrażliwość i co czyni z nich prawdziwych ludzi. Z okna dusznickiego ratusza wyfrunęło 1000 barwnych żurawi jako dobra wróżba dla Dusznik-Zdroju.

W ramach tegorocznych Chopinaliów odbywały się liczne warsztaty muzyczne, kulinarne, kulturalne, sportowe, taneczne, plastyczne, między innymi cenne dla uczniów spotkanie w Muzeum Papiernictwa pod hasłem „Papierowe laleczki kokeshi” , które poprowadziła Pani Dorota Zielińska – Pytlowany. Dusznickie muzeum to partner "Chopinaliów" już od pierwszej edycji projektu.

Koncert finałowy stanowił zwieńczenie tygodnia pełnego kulturalnych uniesień, dźwięków XIX- wiecznej muzyki, która mieszała się z melodiami orientu. Reżyserkami magicznego widowiska były Panie polonistki Izabela Wyciszkiewicz i Bogusława Ryczek oraz nauczycielka przedmiotów artystycznych Pani Agnieszka Gbyl. Tytuł barwnego widowiska brzmiał: „Baśń, Fantasmagoria, Sakura, Chopin”.

Połączenie słowa, poezji, tańca śpiewu, dźwięków instrumentów, przeniosło widzów w świat baśni, fantasmagorii, uniwersalność sztuki stała się faktem. Utalentowani uczniowie wystąpili z programem poważnym. Zaprezentowali utwory Chopina, Beethovena, Kabalewskiego, Saint Saensa, Kilara...Szkolny chór „TARANTELLA” wykonał pieśni ludowe, artystyczne, współczesne, a także piosenki wyjęte wprost z baśniowych ekranizacji. Tancerze wystąpili w brawurowych tańcach orientalnych. Nie zabrakło poezji polskiej, ale również niemieckiej i japońskiej – haiku. Wzruszającą okazała się pantomima „Baśń o duchu wierzby”.

Zwieńczeniem koncertu finałowego było wspólne wykonanie ludowej piosenki polskiej „Szła dzieweczka do laseczka” przez zespół złożony z uczniów i nauczycieli naszej szkoły. A wyzwanie nie było łatwe, utwór wybrzmiał w języku japońskim.

Chopinalia to projekt niezwykły. Co roku organizatorzy stawiają sobie coraz wyższą poprzeczkę szukając nowych wyzwań, inspiracji. Tworzą go uczniowie i nauczyciele, w trakcie kluczowych działań - konferencji, koncertów – uczniowie występują razem z nauczycielami, bez oporów, wspierając się nawzajem, ucząc od siebie, pokonując tremę i własne słabości.

Na szczególne podziękowania zasługują współtwórcy projektu: Panie Dorota Nowakowska, Paulina Myśliwiec, Katarzyna Kotlarz, Renata Pierzchała, Joanna Dąbrowska oraz Panowie Wiktor Kotarski, Leszek Jarkowski - nauczyciele i pracownicy MZS szczerze oddani uczniom oraz kulturze i sztuce przez duże „S”. Podziękowania należą się także uczniom: za kreatywność, pracowitość, za inicjatywę, z którą wychodzą w trakcie kolejnych dni kreowania szkolnego festiwalu.

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie