Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie masz czasu iść do lasu na grzyby, jagody...Las przyjdzie do Ciebie!

Dawid Sarysz
Dawid Sarysz
Często obserwujemy fotki z grzybobrania na Instagramie czy Facebooku. Znajomi chwalą się swoimi leśnymi zdobyczami. Chciałoby nam się pójść do lasu na grzyby, jagody, jeżyny, maliny czy inne dobra. Ciągle jednak brakuje nam czasu, jesteśmy zbyt zmęczeni po pracy, albo kiedy już pójdziemy mamy wrażenie, że grzyby przed nami pouciekały albo ktoś je już wyzbierał. A co gdyby las przyszedł ze swoimi dobrami do nas?

Lasy Państwowe kojarzą nam się przede wszystkim z wycinką drzew, ich pielęgnacją, sadzeniem nowych. Niekiedy widzimy spotkania leśników, świętowanie Hubertusa czy odstrzały zwierząt. Jednakże od jakiegoś czasu Lasy Państwowe proponują nowe programy Nocuj w lesie, Czas w las oraz Dobre z lasu. O tym ostatnim dzisiaj nieco szerzej.

Projekt dobre z lasu to nowa propozycja Lasów Państwowych

Projekt „Zdrowa żywność z polskich lasów”, realizowany przez Lasy Państwowe, ma na celu promowanie dziczyzny, miodów oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów. Znaczna część dziczyzny pozyskanej w Polsce jest eksportowana do zakładów przetwórczych w Europie Zachodniej, co w połączeniu z zanikiem tradycji przetwarzania i konsumowania dziczyzny w naszym kraju znacznie ogranicza społeczeństwu możliwość jej poznania i posmakowania.

Jednym z celów projektu „Zdrowa żywność z polskich lasów” jest odwrócenie tego niekorzystnego dla polskich konsumentów trendu i umożliwienie konsumpcji w pełni ekologicznej, naturalnej i zdrowej żywności po konkurencyjnych rynkowo cenach. Realizacja tego zadania jest możliwa tylko i wyłącznie dzięki prowadzonej przez polskich leśników zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarce leśnej. Pozwala ona na korzystanie z dóbr, które daje las, bez wyrządzania mu szkody i zaburzania naturalnej harmonii.

Zobacz w galerii jakie produkty z lasu mogą trafić do Twojej domowej spiżarni

Nie masz czasu iść do lasu na grzyby, jagody...Las przyjdzie...

O marce

Marka „Dobre z lasu” to znak towarowy Lasów Państwowych pełniący funkcję społeczno-promocyjną projektu „Zdrowa żywność z polskich lasów”. Logotyp „Dobre z lasu” to świadectwo naturalnego pochodzenia surowców i najwyższej jakości produktów. Logotyp „Dobre z lasu” to także gwarancja, że żywność, którą mamy w dłoni, jest smaczna i zdrowa. To także symbol gospodarowania zasobami przyrody w sposób zrównoważony i zgodny z misją Lasów Państwowych oraz oparty na zasadzie równomiernego zaspokajania potrzeb obu współzależnych od siebie stron – lasu i ludzi.

Nie masz czasu iść do lasu na grzyby, jagody...Las przyjdzie do Ciebie!
dobrezlasu.pl

Na stronie dobrezlasu.pl znajdziecie listę sprawdzonych dostawców produktów oraz wiele fantastycznych staropolskich przepisów (także w formie wideo) naszych babć na szlachetne dania z dziczyzny, grzybów, leśne desery, sosy, dżemy, syropy, napoje (również te alkoholowe). Możemy tam znaleźć również przepisy z wykorzystaniem leśnych ziół, kwiatów i liści.

Czas na leśne zakupy

Najważniejszy jest jednak e-sklep, dzięki któremu zaoszczędzimy czas na wyprawy do lasu i zaopatrzymy nasze domowe spiżarnie w leśne przysmaki: mięsa, wędliny, przetwory, grzyby, zioła, miody, suplementy, syropy i napoje i przekąski. Wybór jest ogromny, a ślinka cieknie już na samą myśl o możliwościach próbowania tych wyjątkowych leśnych specjałów.

Warto również śledzić Dobre z lasu na Facebooku.

Nie masz czasu iść do lasu na grzyby, jagody...Las przyjdzie do Ciebie!
dobrezlasu.pl

CIEKAWOSTKI

W polskich lasach żyje ponad 1,5 mln sztuk zwierzyny, w tym: jeleni, saren, dzików i danieli. Na polach żyje drugie tyle zajęcy i bażantów.

Od dwóch dekad obserwujemy wzrost liczebności populacji zwierząt w naszych lasach. Od 2010 roku populacja jeleni wzrosła o ponad 100 tysięcy osobników, a saren o blisko 130 tysięcy.

Przyjmuje się, że w naszym kraju można spotkać ok. 470 gatunków dziko żyjących pszczół (większość to tzw. pszczoły samotnice). Niemal połowa z nich znajduje się na tzw. czerwonej liście i jest zagrożona wyginięciem.

Mówiąc o pszczołach, myślimy o pszczole miodnej (Apis mellifera) występującej w sąsiedztwie człowieka od wielu tysięcy lat. Gatunek ten jest faworyzowany ze względu na wytwarzany przez pszczoły miód i wosk oraz stosunkowo łatwą hodowlę.

Pozostałe gatunki pszczół nie są tak znane jak pszczoła miodna, ale pełnią istotną rolę zapylaczy. Najbardziej charakterystyczne gatunki to: murarka ogrodowa (Osmia rufa) i pszczolinka ruda (Andrena fulva). Pszczoły samotnice są bardzo ważne, gdyż często specjalizują się w zapylaniu tylko jednego, wybranego gatunku rośliny.

Całkowite zbiory grzybów w polskich lasach szacuje się średnio na około 100 tys. ton rocznie, a ich wartość rynkowa przekracza 700 ml zł.

Drugie tyle, co całkowity zbiór grzybów, warte są zbiory jagód i ziół oraz wyroby i preparaty z nich wytwarzane. W ostatnich latach coraz więcej małych zakładów i gospodarstw domowych utrzymuje się ze zbiorów, skupu i przetwarzania płodów runa leśnego.

Herbatki z głogu, lipy, róży, bzu czarnego, leśnych malin i jagód są w naszym kraju coraz częściej i chętniej pite, nie tylko w okresach przeziębień. Zastępują one tradycyjną herbatę chińską, w odróżnieniu od której nie pochodzą z przemysłowej hodowli, a są darem nieskażonej natury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kiełbaski zapiekane w cieście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto