Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duszniki-Zdrój: Prestiżowy tytuł dla papierni

WEN
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju zostało wpisane na listę Pomników Historii. W miniony czwartek prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył prestiżowy tytuł Rafałowi Jurkowlańcowi, marszałkowi województwa dolnośląskiego i Maciejowi Szymczykowi, dyrektorowi muzeum.

Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie i jest dużym wyróżnieniem dla dusznickiej papierni. Obiekt dołączył do grona najcenniejszych polskich zabytków. Na liście Pomników Historii znajduje się obecnie około 50 obiektów. Wszystkie o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Wśród nich m.in.rezerwat archeologiczny w Biskupinie, pole słynnej bitwy pod Grunwaldem, zamek w Kórniku, zamek krzyżacki w Malborku, a na Dolnym Śląsku twierdza w Srebrnej Górze oraz Pałace i Parki Krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej. Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem, po wcześniejszej, długotrwałej procedurze w którą zaangażowani są m.in. wojewódzki i generalny konserwator zabytków, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Rada Ochrony Zabytków oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Status pomnika historii pozwoli w przyszłości ubiegać się o wpisanie dusznickiego młyna na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto pojawią się większe możliwości na pozyskiwanie pieniędzy, pozwalających utrzymać zabytkowy obiekt w dobrym stanie. Według nieoficjalnych informacji pewne środki na pomniki historii będą przekazywane przez Totalizator Sportowy - podkreśla Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.
Młyn papierniczy jest jednym z nielicznych obiektów poprzemysłowych z XVII wieku na świecie zachowanych w tak dobrym stanie. Papiernia jest wymieniana wśród najciekawszych pod względem architektonicznym obiektów w regionie, jest także ważną atrakcją turystyczną.
- Niegdyś młyn odgrywał istotną rolę kulturotwórczą. Arkusze z Dusznik wykorzystywano do drukowania książek, sporządzania dokumentów, a zapewne także do zdobywania umiejętności pisania i czytania. Na dusznicki papier uczeni przelewali swą wiedzę, a artyści tworzyli na nich liczne dzieła - podkreśla dyrektor Szymczyk. Dziś na arkuszach z dusznickiego młyna powstają okolicznościowe pisma, dyplomy, papeterie oraz pamiątki świadczące o papierniczych tradycjach Dusznik-Zdroju i bogatego niegdyś w czerpalnie Dolnego Śląska. Ponadto historyczny obiekt tętni życiem kulturalnym. Prezentowane są tu liczne wystawy oraz odbywają się festyny, koncerty i prelekcje, a przedsięwzięcia edukacyjne i turystyczne muzeum są doceniane każdego roku przez dziesiątki tysięcy zwiedzających.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dusznikizdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto