<font size="+1"><font color="green">DUSZNIKI-ZDRÓJ - Kurort z tradycjami</font></font> <br>

[email protected]
W zabytkowym XVII-wiecznym młynie dawnej papierni mieści się obecnie muzeum.  FOT. ROMUALD PIELA
W zabytkowym XVII-wiecznym młynie dawnej papierni mieści się obecnie muzeum. FOT. ROMUALD PIELA
Szlachetny papier, Chopin i woda z bąbelkami to znaki rozpoznawcze tego uzdrowiska. Prawa miejskie Duszniki-Zdrój uzyskały już w pierwszej połowie XIV wieku.

Szlachetny papier, Chopin i woda z bąbelkami to znaki rozpoznawcze tego uzdrowiska.
Prawa miejskie Duszniki-Zdrój uzyskały już w pierwszej połowie XIV wieku. Uzdrowiskiem, i to jednym z najbardziej znanych w Europie, stały się dopiero cztery wieki później.

Początkowo Duszniki miały charakter osady rzemieślniczo-handlowej. Wynikało to z ich położenia – na szlaku handlowym ciągnacym się ze Śląska do Czech.

Huta nie wypaliła
Już w XI wieku na wzgórzu Gomoła nieopodal Dusznik istniała drewniana warownia strzegąca przełęczy na tymże szlaku handlowym. Z czasem warownię przebudowano na mały zamek rycerski z 30-metrową wieżą. W okresie wojen religijnych zamek opanowali husyci i osadzili w nim swoją załogę. Budowla straciła znaczenie obronne i strategiczne w XVI wieku i zaczęła popadać w ruinę. Dziś pozostały z niego jedynie fragment muru oraz część wieży.
W połowie XIV wieku w Dusznikach zaczęło rozwijać się hutnictwo na bazie niewielkich pokładów żelaza, które wytapiano w pobliskiej kuźnicy mieszczącej się na terenie dzisiejszego Podgórza. Złoża szybko się jednak wyczerpały i górnictwo upadło, by po przeszło czterech wiekach znów powrócić do Dusznik. W początkach XIX wieku w Dolinie Strążyskiej powstały zabudowania dużej huty żelaza należącej do rodziny Mendelssohnów. Jednak i tym razem pomysł na hutę okazał się nietrafiony i przedsiębiorstwo szybko upadło. Wojna trzydziestoletnia przyniosła zniszczenia i znaczne zahamowanie rozwoju miasta. Mieszkańcy byli nękani ciągłymi przemarszami wojsk szwedzkich i cesarskich oraz kontrybucjami.

Pociąg do wód
Ponowny rozwój miasta nastąpił dopiero w drugiej połowie XVII wieku. Duszniki stały się wtedy znaczącym ośrodkiem tkactwa i handlu suknem, produkowany był tu też papier. Zaczęło się także tworzyć uzdrowisko.
Pierwsze wzmianki o tutejszych wodach leczniczych pochodzą z początku XV w. Jednak dopiero w 1769 r. przeprowadzono ich dokładne badania. Potem ruch w uzdrowiskowym interesie ruszył lawinowo.
Powstały pawilony, zajazdy, pierwsze urządzenia kąpielowe, dom towarzyski. Z roku na rok wzrastała frekwencja tak, że na początku XIX w. Duszniki znane były niemal w całej Europie. Wybudowanie malowniczej drogi z Dusznik do Polanicy przez Piekielną Dolinę i poprowadzenie w latach 1890-1905 linii kolejowej do Kudowy spotęgowało jeszcze napływ kuracjuszy i turystów do miejscowości uzdrowiskowych w tej części ziemi kłodzkiej.

Sanatoria zamiast hoteli
Po II wojnie światowej Duszniki stały się jednym z najpopularniejszych uzdrowisk Polsce. Od 1946 r. organizowane są w kurorcie międzynarodowe festiwale chopinowskie. Dawne pensjonaty i hotele zamieniono na szpitale uzdrowiskowe, sanatoria i domy wczasowe. Zlikwidowano stare ujęcia wód mineralnych i wybudowano nowe. Zaplecze części uzdrowiskowej stanowią obecnie: Zakład Przyrodoleczniczy, dwa szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, ośrodki wypoczynkowe, hotele i pensjonaty. •

Zdążyć się zakochać
W 1826 roku przez ponad miesiąc gościł w Dusznikach-Zdroju Fryderyk Chopin. 16-letni muzyk, chorujący na suchoty (czyli gruźlicę), przyjechał do kurortu wraz z matką i siostrą. Kuracja kozim mlekiem i serwatką niewiele mu pomogła.
Chopin podczas pobytu w Bad Reinerz (ówczesna nazwa Dusznik) zakochał się w pięknej Libuszy podającej kuracjuszom kubki z wodą przy jednym z mineralnych źródeł. Chcąc pomóc biednej sierocie, dał w uzdrowisku dwa koncerty.
Miesięczny pobyt Chopina w Dusznikach wystarczył, aby kurort na stałe związał się z artystą i jego muzyką.
W mieście jest kilka tablic pamiątkowych i dwa jego pomniki.
Jego nazwiskiem nazwano źródło mineralne, dwa osiedla mieszkaniowe, aleję, dworek w centrum zdroju oraz międzynarodowy festiwal muzyczny, a ostatnio także hotel.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie