MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wiemy gdzie dokładnie powstanie wielka farma fotowoltaiczna grupy Orlen pod Głogowem

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Ogromna inwestycja w powiecie głogowskim
Ogromna inwestycja w powiecie głogowskim Kacper Chudzik
Wiemy już nieco więcej o wielkiej inwestycji w farmę słoneczną w powiecie głogowskim. Gdzie dokładnie zostanie ona wybudowana?

Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, w okolicach Głogowa - w gminie Kotla powstanie wielka farma fotowoltaiczna, której budową zajmie się spółka córka Orlenu - Energa Wytwarzanie. Dziś wiadomo już nieco więcej o samej inwestycji - w tym o jej lokalizacji. Instalacja ma mieć moc 130 MW oraz potencjał dalszej rozbudowy do nawet 170 MW.

Gdzie powstanie farma słoneczna w gminie Kotla?

Tereny pod farmę słoneczną zakupiono od prywatnego właściciela. To grunty o niskiej klasie - 5 i 6, a więc niezbyt przydatne w rolnictwie. Farma powstanie w okolicach Zaszkowa, tuż przy granicy Dolnego Śląska z Lubuskim. Główna część farmy położona będzie między Zaszkowem a Krążkówkiem - na działce biegnącej wzdłuż drogi 319 w kierunku na Sławę.

Część terenów pod farmę ma być położona również z drugiej strony drogi gminnej prowadzącej do Krążkowa. Z tamtej strony również będzie możliwość przyszłej rozbudowy instalacji.

– Obszar to ponad 180 hektarów. Są to grunty o niskiej klasie jakości, więc jak najbardziej mogą być wykorzystane w tym celu. Jeśli chodzi o gminę, no to oczywiście liczymy tutaj na wpływy do budżetu, które zasilą nasze dochody. Szacujemy, że będzie to kwota około 2 milionów złotych – mówi Kamila Suchocka-Szperlin, wójt gminy Kotla.

Trzy lata przygotowań - finał w przyszłym roku

Prace nad budową mają rozpocząć się jeszcze w pierwszej połowie tego roku, a planowo mają potrwać do końca przyszłego roku. Samo przygotowanie do tej inwestycji trwało jednak znacznie dłużej. Rozmowy i działania związane z wytypowaniem terenów i przygotowaniem inwestycji trwało o wiele dłużej. O tym mówi nam Łukasz Horbatowski, poseł a do ubiegłego roku wójt gminy Kotla.

– To jest efekt ciężkiej, gigantycznej pracy całego zespołu z urzędu gminy Kotla. To też efekt świetnej współpracy i właściciela tych gruntów, bo są grunty prywatne, z przedstawicielami firmy. Co najważniejsze, to jest również efekt współpracy przy tworzeniu Strefy Ekonomicznej na terenie gminy. Bo to nie są przypadki, że takie inwestycje zaczynają powstawać na terenie naszej gminy. To jest kolejna rzecz, która wskazuje, że pomysł o stworzeniu strefy przemysłowej był zasadny. Tutaj najważniejsze podziękowania, które muszą wybrzmieć, to podziękowania dla rady gminy Kotla z poprzedniej kadencji, bo to ze strony całego zespołu radnych było zrozumienie do tych działań, które podejmowaliśmy – mówi Łukasz Horbatowski.

Sama gmina jest w przededniu podpisania umów na wielkie inwestycje drogowe właśnie związane ze strefą ekonomiczną.

Gdzie trafi energia z farmy fotowoltaicznej?

Inwestycja będzie w stanie zasilić w energię 60 tysięcy gospodarstw domowych. Jak jednak trafi ona do sieci energetycznej? Nie będzie się to odbywać na terenie gminy. Przy farmie będzie jedynie stacja odbiorcza, która wzdłuż drogi wojewódzkiej przekazywać będzie wyprodukowaną w gminie Kotla energię aż do Głogowa - gdzie ostatecznie będzie ona wprowadzana do sieci.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto