Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wołoszański znów będzie u nas kręcił

Artur Szałkowski
Bogusław Wołoszański z Anną Dereszowską i Pawłem Małaszyńskim na planie serialu pt. Tajemnica Twierdzy Szyfrów
Bogusław Wołoszański z Anną Dereszowską i Pawłem Małaszyńskim na planie serialu pt. Tajemnica Twierdzy Szyfrów Marcin Oliva Soto
Po sukcesie serialu telewizyjnego pt. „Skarby III Rzeszy”, Bogusław Wołoszański powróci na Dolny Śląsk, by nakręcić jego kontynuację

Przez kilka ostatnich dni na Dolnym Śląsku przebywał Bogusław Wołoszański. Znany popularyzator historii wziął pod lupę przede wszystkim okolice Wałbrzycha. W tych miejscach zamierza bowiem nakręcić kontynuację swojego serialu pt. „Skarby III Rzeszy”. Pierwsza seria, która składała się z dziesięciu około 20-minutowych odcinków, została nakręcona we wrześniu 2012 r. i emitowana od października na antenie telewizji Polsat. Plenerami zdjęciowymi pierwszej serii były m.in. podziemia zamku Książ, Walim, Ludwikowice Kłodzkie i zamek Czocha.

– Sukces pierwszej serii serialu sprawił, że będzie jego kontynuacja – wyjaśnia Bogusław Wołoszański. – Druga seria będzie liczyła dwanaście odcinków. Emisja pierwszego odcinka w telewizji Polsat, została zaplanowana na 1 kwietnia.

W kontynuacji serialu Bogusław Wołoszański zamierza się skoncentrować, głównie nad owianym tajemnicą przeznaczeniem olbrzymich podziemnych kompleksów w okolicach Wałbrzycha. Chodzi m.in. o obiekty Osówka i Rzeczka stanowiące fragmenty kompleksu Riese.

– Obiekty te były budowane przez Niemców mimo, że na Dolny Śląsk wkroczyły już oddziały Armii Czerwonej – mówi Bogusław Wołoszański. – Korzystając z dostępnych dokumentów, relacji świadków oraz ekspertów np. z dziedziny budownictwa, spróbuję wyjaśnić część hipotez, które narosły wobec tych obiektów.

Autor „Skarbów III Rzeszy” chce również obalić kilka mitów dotyczących przeznaczenia Riese. Nie wyklucza, że miejsca te mogły być związane z produkcją wunderwaffe, w której Adolf Hitler pokładał nadzieje na odwrócenie losów wojny i ostateczne zwycięstwo III Rzeszy. Bogusław Wołoszański nie jest jednak zwolennikiem teorii według, których pod pojęciem cudownej broni, kryją się pojazdy z napędem antygrawitacyjnym bądź promienie śmierci. Nie wyklucza natomiast, że wunderwaffe to przygotowywana przez Niemców broń masowego rażenia: atomowa lub chemiczna.

Zdjęcia drugiej serii serialu mają być realizowane w dwóch etapach. Pomiędzy 15-20 lutego oraz 10-15 marca. Oprócz sztolni byłego kompleksu Riese, plenerami zdjęciowymi będą m.in. twierdze w Srebrnej Górze i Kłodzku, czy tajemnicze bunkry we Wrocławiu. Ich okrągły kształt do dziś budzi wiele pytań historyków. Bunkrów o takiej konstrukcji nie budowano w żadnym innym mieście III Rzeszy.

– W kontynuacji serialu zamierzam skorzystać ze wsparcia grupy rekonstrukcyjnej Festung Breslau, ale w większym zakresie niż miało to miejsce w pierwszej serii – tłumaczy Bogusław Wołoszański. – W kolejne odcinki będą również wmontowane fragmenty nagrań archiwalnych.
Tu przeczytacie wywiad z Bogusławem Wołoszańskim

Artykuł ukazał się w Panoramie Wałbrzyskiej 15 stycznia 2013 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto