Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uzależnienie to choroba przewlekła i wyniszczająca

AH
Uzależnienie to choroba przewlekła i wyniszczająca. Osoba chora przestaje prawidłowo funkcjonować w sferze społecznej, somatycznej i psychologicznej. Nieleczone uzależnienie staje się chorobą śmiertelną.

Uzależnienie to choroba przewlekła i wyniszczająca. Osoba chora przestaje prawidłowo funkcjonować w sferze społecznej, somatycznej i psychologicznej. Nieleczone uzależnienie staje się chorobą śmiertelną.

Przedmiotem uzależnienia może być praktycznie każda substancja jak i czynność. Mówiąc o uzależnieniu mamy na myśli silne pragnienie zażywania jakiejś substancji zmieniającej nastrój lub uporczywe wykonywanie jakiejś czynności na której osoba uzależniona koncentruje się nieświadoma swojego nałogu jak i szkód które sobie i innym wyrządza.

Zaburzenia spowodowane uzależnieniem są wszech obecne i widać je niemalże na każdym kroku. Szczególnie wiąże się z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, hazardu, papierosów czy dopalaczy.

Alkohol jest substancją psychoaktywną o wielu wspólnych cechach z innymi substancjami prowadzącymi do ich nadużywania- oddziałuje na ośrodek mózgowy jak i na zachowanie osoby spożywającej alkohol, działa uzależniająco i wywołuje nieprzyjemne skutki jego zażywania. W zasadzie, gdyby wykluczyć uzależnienie od nikotyny jest najpoważniejszym problemem XX wieku.

Z przyczyn kulturowych i społecznych uzależnienie od alkoholu nie jest traktowane na równi np.: z uzależnieniem od narkotyków. Społeczeństwo często akceptuje a nawet przymyka oko na jego kontrolowane spożycie. Większość osób spożywających alkohol robi to w umiarkowanych ilościach. Wypiją jeden lub dwa drink i to zazwyczaj przy jakiejś szczególnej okazji. Jednak pewna grupa osób spożywa alkohol w nadmiernych ilościach. Często są to osoby , które z reguły spożywają niewielkie ilości alkoholu, ale niekiedy wypijają dużo więcej. Nadmierne spożycie często ma związek ze specjalnymi świętami jak sylwester, imprezy urodzinowe czy inne. Mimo, że picie to ma znamiona niewinnej zabawy, może wiązać się i często wiąże się z zachowaniami ryzykownymi, jak jazda pod wpływem alkoholu , czy tragicznymi skutkami , jak jego przedawkowanie (Rosenhan, Seligman, Walker, 2001). Większość z nas pijących alkohol w mniejszych bądź większych ilościach nie jest alkoholikami. Kto zatem staje się nimi?. Przyjrzyjmy się definicji :

Termin został wprowadzony przez Światową Organizację Zdrowia w 1978 r., zatem „zgodnie z definicją WHO uzależnienie od alkoholu to stan psychiczny i fizyczny wynikający ze współdziałania żywego organizmu i alkoholu. Stan ten charakteryzuje się zmianami w zachowaniu i innymi następstwami, w tym zawsze przymusem ciągłego lub okresowego używania alkoholu po to, aby doświadczyć psychicznych efektów jego działania lub aby uniknąć objawów wynikających z jego braku, takich jak złe samopoczucie (dyskomfort). Zmiana tolerancji może, ale nie musi towarzyszyć temu zjawisku. Człowiek może uzależnić się równolegle od alkoholu i innych środków” (Woronowicz, 2009). Problem uzależnienia od alkoholu dotyczy bezpośrednio i pośrednio w sumie około 6, 3 mln Polaków, czyli 16 % całej populacji (Bogucki, Gierczyński, Gryglewicz, 2013). Samych uzależnionych od alkoholu jest w Polsce około 800 000 osób (2 % populacji). Osoby pijące szkodliwie (Picie szkodliwe to taki wzorzec picia, który już powoduje konkretne szkody zdrowotne, somatyczne bądź psychiczne; ale również społeczne, przy czym nie występuje uzależnienie od alkoholu) to populacja 2-2,5 miliona osób (5-7 %. społeczeństwa) (Bogucki, Gierczyński, Gryglewicz, 2013).

Osoby uzależnione od alkoholu często nie zdają sobie sprawy ze swojego uzależnienia, chociażby z racji stosowania mechanizmów „iluzji i zaprzeczeń”. Zbyt często skutkami uzależnienia są zagrożenia ekonomiczne, zagrożenia społeczne i kulturowe, zagrożenia biologiczne (Jędrzejko, Linowski, 2012). Osoby uzależnione od alkoholu na skutek problemów bio psychospołecznych tracą zdolność do efektywnego działania w rolach społecznych i zawodowych. Istotnym problemem jest tutaj utrata miejsca pracy, jak i ograniczona skuteczność poszukiwania zatrudnienia.
Osoby uzależnione nie zdają sobie sprawy ze skali problemu, dla nich samych i ich rodzin . Często nie widzą szansy, ani nadziei na pozytywną zmianę, na godne życie bez alkoholu, bez nałogu. Nie mają siły, motywacji ani odpowiednich „narzędzi” do zmiany, często też nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Jednym z tych miejsc, gdzie uzależnieni od alkoholu mogą uzyskać profesjonalną pełną akceptacji i empatii pomoc w postaci oddziaływań terapeutycznych jest Ośrodek Terapii Uzależnień „DROGA DO DOMU” znajdujący się w Długołęce.

Bogudzki,M.,Gierczyński,J.,Gryglewicz,J.(2013). Ekonomiczne aspekty skutków picia alkoholu w polsce. Instytut organizacji ochrony zdrowia uczelni Łazarskiego,25.

Jędrzejko,M.,Linowski,K.(2012).Trzeźwość i uzależnienia jako wyzwanie duszpasterskie i pedagogiczne. Radom: Wydawnictwo Diecezji Radomskiej.

Rosenhan,L.,Seligman.,M.,Walker,E.(2001).Uzależnienie od substancji psychoaktywnych.

W:H.Sęk(red),Psychopatologia(s.445-500). Poznań:Zysk I S-ka.

Woronowicz ,B.( 2009). Uzależnienia. Geneza, terapia, powrót do zdrowia.Warszawa: Media Rodzina.

Elżbieta Szczepańska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto