(© Starostwo Powiatowe)

Młodzież szkolna spotkała się z Józefem i Marią Piniorami, którzy są bohaterami niezwykłych wydarzeń. W czasach komunizmu nieśli oni nadzieję i walczyli z rzeczywistością tamtych czasów.

Młodzież z kłodzkich szkół uczestniczyła w spotkaniu z Józefem i Marią Piniorami, działaczami „Solidarności” i opozycji demokratycznej w latach 80. Spotkanie poprzedzone było projekcją filmu pt. „80 milionów” Waldemara Krzystka, którego scenariusz oparty jest na historii wypłaty z banku i ukrycia przed służbą bezpieczeństwa składek członków dolnośląskiego regionu „Solidarności” tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu 1981 r.

Józef i Maria Piniorowie to jedni z uczestników tamtych wydarzeń, a więc także bohaterowie filmu „80 milionów”. Rozmowa koncentrowała się wokół procesu tworzenia filmu i różnic pomiędzy artystyczną wizją a rzeczywistością, przeobrażeń związku zawodowego „Solidarność” i Polski po 1989 r. oraz współczesnych problemów z tożsamością naszego kraju. Józef w 1981 roku był poszukiwany listem gończym, a także wspólnie z Władysławem Frasyniukiem organizował struktury Solidarności na Dolnym Śląsku. Kiedy Frasyniuk trafił do więzienia, reprezentował Dolny Śląsk w Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej. Został aresztowany 23 kwietnia 1983, w 1984 skazany na karę czterech lat pozbawienia wolności. Zwolniono go na mocy amnestii w tym samym roku. Maria i Józef Piniorowie przypomnieli, że w latach 80. zarówno oni, jak i inni działacze opozycji demokratycznej byli młodymi ludźmi. Dzisiaj także potrzebne jest zaangażowanie młodych ludzi w życie społeczne i polityczne Rzeczpospolitej.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!