Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza retrospektywa filmów Ingmara Bergmana. Jeśli nie widziałeś, masz teraz szansę nadrobić zaległości!

Aleksandra Suława
Zrealizował ponad 40 filmów, i 140 przedstawień teatralnych. Zyskał miano jednego z najwybitniejszych reżyserów wszech czasów, a na koncie miał blisko setkę filmowych nagród. Ingmar Bergman. W setną rocznicę urodzin artysty krakowian czeka retrospektywa jego twórczości.

„Wakacje z Moniką”, „Siódma pieczęć”, „Tam, gdzie rosną poziomki”, „Persona” - to tylko kilka tytułów, które na stałe zapisały się w historii światowej kinematografii. Bergman, który wkroczył do niej w latach 40., najpierw w roli scenarzysty, a potem reżysera, dał się zapamiętać jako twórca intymnych, często osobistych dramatów, za pomocą których ukazał nieograniczone psychologiczne możliwości kina jako medium.

- Choć Bergman znany jest przede wszystkim jako reżyser filmowy, nie jest absolwentem szkoły filmowej, ale Uniwersytetu w Sztokholmie, gdzie studiował literaturę i historię sztuki. Oprócz kina i telewizji pracował także i w teatrze, gdzie z wielkim powodzeniem reżyserował spektakle i pisał scenariusze.

Ponadto publikował wiele opowiadań i innych tekstów literackich. I właśnie owa wszechstronność oraz bogaty background, zespojone z niezwykłą wrażliwością na problemy ludzkiej duszy sprawiają, że filmy szwedzkiego reżysera są niepowtarzalne. Bowiem syn luterańskiego pastora to nie tylko sprawny warsztatowo filmowiec, ale co o wiele ważniejsze niezrównany portrecista ludzi skazanych na samotność, wyobcowanych i pejzażysta egzystencjalnej pustki - opowiada organizator przeglądu, Piotr Zdybał.

O tym, czy filmy Bergmana po kilkudziesięciu latach od swych premier nadal potrafią poruszać, przekonamy się podczas retrospektywy, która rozpocznie się 15 kwietnia. Przez pięciu dni przeglądu zobaczymy tak filmy wybitnego reżysera, jak i traktujące o nim dokumenty. Seanse odbędą się w MOCAKU, Pięknym Psie i Starym Teatrze (MICET).

Każda z projekcji zostanie poprzedzona prelekcją, wprowadzającą w tematykę filmu oraz jego skomplikowane konteksty (prowadzenie m.in. Anna Litak, Jan Trzupek, Jan Balbierz, Piotr Zdybał). Wstęp wolny.

W trakcie przeglądu odbędzie się konferencja „Ingmar /Bergman/Inter/Media”. - Tematem konferencji jest obecność Ingmara Bergmana w kulturach medialnych XX i XXI wieku. Zaprezentowane zostana referaty, które analizują jego twórczość w możliwie jak najszerszej perspektywie - nie tylko w kontekście historii kina, ale też filozofii, muzyki i sztuk wizualnych - mówi Zdybał.

Całość odbywa się w ramach KRAKERS - Cracow Gallery Weekend.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto