Zapach pierników, błyszczące w ciemności lampki i smak grzanego wina z goździkami – to nieodłączne elementy jarmarków bożonarodzeniowych. Dolnośląskie miasta pełne są takich magicznych miejsc.

Jeszcze do niedawna przedświąteczne jarmarki były specjalnością europejskich metropolii. Dolny Śląsk posiada jednak w tym zakresie wyjątkowo bogatą tradycję. Bożonarodzeniowe jarmarki odbywają się nie tylko we Wrocławiu, ale również w wielu mniejszych miastach regionu.

- Każda z takich imprez ma swoją specyfikę i odzwierciedla świąteczne tradycje obecne w danej społeczności. Wyprawa szlakiem dolnośląskich jarmarków może być zatem dobrym sposobem na zwiedzanie naszego regionu – przekonuje Justyna Wojciechowska z portalu ZnaneNieznane.pl.

Na wrocławskim rynku
Od 25 listopada Bożonarodzeniowy Jarmark na wrocławskim rynku zachwyca mieszkańców i przyjezdnych. Pilnie strzeżony przez krasnali-wartowników nabiera barw po zmroku. Atmosfera jest gorąca, pomimo niskich temperatur.

Lasek Bajek fascynuje dzieci, a dorosłym przypomina beztroskie dzieciństwo. Przekraczając bramę na ulicy Świdnickiej przenosimy się w miejsce pachnące świerkiem i piernikami. Możemy dać się ponieść chwili i zapomnieć o zgiełku dnia codziennego.

Tradycyjnie jarmarki promowały lokalne wyroby. Czasy się jednak zmieniają: we Wrocławiu można spróbować świątecznych wyrobów z Czech, Niemiec, Austrii, Holandii, Łotwy czy Litwy. Nie zabraknie słynnego litewskiego chleba z kminkiem czy kiełbasy z łososia.

Świdnicka kolęda

Podążając szlakiem Jarmarków Bożonarodzeniowych docieramy do Świdnicy na „Świdnicką Kolędę”. Wówczas wokół rynku pojawią się drewniane domki z tuzinami aromatycznych pierników.

Goście „Świdnickiej Kolędy” będą mieli okazję obejrzeć wystawę wyjątkowych bożonarodzeniowych aniołów. Dzieła powstały podczas warsztatów ceramicznych w Młodzieżowym Domu Kultury, a zobaczyć je będzie można już 15 grudnia na wystawie w Galerii Fotografii.

Na granicy dwóch tradycji
Zbliżając się go granicy z Niemcami, w których tradycja Jarmarków Bożonarodzeniowych jest wyjątkowo silna, docieramy do Zgorzelca. Od 2 grudnia rozbrzmiewają tam donośne dźwięki puzonów, radosne głosy dzieci i bożonarodzeniowe pieśni.

W centralnej części Jarmarku tuż przy fontannie Neptuna, znajdziemy stoiska pełne wyrobów rękodzielniczych. Przywiązani do swoich tradycji mieszkańcy Śląska z pasja opowiedzą o śląskiej atmosferze świąt. Codziennie o godzinie 16 na rynku pojawia się gwiazdeczka, która rozdaje najmłodszym łakocie, osładzając chłodny dzień.

Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Kościele Świętej Trójcy można oglądać wspaniałą wystawę „Polskie Szopki z Odenwaldu”.

- Podążając szlakiem Jarmarków Bożonarodzeniowych możemy dotrzeć aż do Drezna, gdzie słynny Striezelmarkt zachwyca już od 1434. To najstarszy i bez wątpienia jeden z najbardziej fascynujących jarmarków w Niemczech – przekonuje Justyna Wojciechowska.

Jarmarki Bożonarodzeniowe pełnią współcześnie bardzo istotną funkcję. Przypominają o bogatej świątecznej tradycji i tworzą wyjątkowy klimat. I trzeba przyznać, że czynią to znacznie skuteczniej, niż choinki obecne w galeriach handlowych.

Kalendarium dolnośląskich imprez bożonarodzeniowych:10.12.2011 - Jarmark Sowiogórski
11.12.2011 - Magiczny czar Świątecznych Kartek w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
11.12.2011 - V Powiatowy Przegląd Tradycji i Zwyczajów Bożonarodzeniowych w Ciepłowodach
17.12.2011 - Ząbkowicki Jarmark Świąteczny
18.12.2011 - Jarmark Świąteczny „Dolina Baryczy – Świąteczna Kraina” w Miliczu
od 23.12 - Świąteczne Warsztaty w Pałacu Jedlinka
25.11-23.12 - Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
28.11-12.12 - Mikołajkowa Droga Listu w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
6.12-23.12 - Zostań skrzatem i uratuj Świętego Mikołaja w Kłodzku
12-24.12 - Wałbrzyski Jarmark Świąteczny
15-22.12 - Jarmark Bożonarodzeniowy w Świdnicy

Źródło: materiały prasowe
______________________
ZnaneNieznane.pl to serwis stworzony dla miłośników podróży. Dzięki wygodnemu plannerowi w ciągu kilku minut stworzysz, dopasowany do indywidualnych potrzeb, plan wycieczki. Bogata lista artykułów opisujących atrakcje Śląska, Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny umożliwia szczegółowe zapoznanie się z miejscami wartymi uwagi. Celem redaktorów ZnaneNieznane.pl jest stworzenie funkcjonalnego portalu, który promuje najciekawsze turystycznie miejsca w wymienionych regionach.

Czytaj także

  Komentarze (6)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Kingusia (gość)

  Jarmark ma w sobie niezwykły urok, moc atrakcji, zniewala zmysły tymi wszystkimi pysznościami i świecidełkami. Super!

  kaska (gość)

  W tym roku jest jeszcze piękniejszy niż w tamtym. Szkoda, że nie mieszkam we Wrocławiu bo byłabym tam codziennie bo jest po prostu wspaniały!

  lula (gość)

  Jarmarki są jak widać coraz popularniejsze, trudno się dziwić bo na prawdę wprowadzają w taki przyjemny świąteczny klimat, nie to co choinki w supermarketach od połowy listopada.

  fiona (gość)

  ja osobiście bardzo lubię jarmark we Wrocławiu. Właściwie niczego tam nie kupuję, może czasem poza grzanym winem czy prażonymi orzechami, ale uważam, że dodaje miastu klimatu. Ciężko nie poczuć Świąt we Wrocławiu w Rynku o 20 :)

  JA (gość)

  Jarmark na Rynku może i fajny, tylko żeby ceny jeszcze tam były dla przeciętnego obywatela Polski i tego miasta, a nie tylko dla zagranicznych turystów.