Blisko 50 mln zł dołoży Unia do zieleni w dolnośląskich zdrojach. Kuracja to nie tylko zabiegi, ale także odpoczynek pośród zieleni i pięknych miejsc.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Blisko 50 mln zł dołoży Unia do zieleni w dolnośląskich zdrojach.
Kuracja to nie tylko zabiegi, ale także odpoczynek pośród zieleni i pięknych miejsc. Zrozumiały to gminy uzdrowiskowe i zabrały się za odnawianie parków.

Pomoże im w tym Unia Europejska, która dofinansuje rewitalizację ośmiu kompleksów zieleni. Kosztować to będzie ponad 70 mln zł. Wypięknieją parki w: Cieplicach, Świeradowie-Zdroju, Długopolu-Zdroju, Lądku-Zdroju, Dusznikach-Zdroju, Kudowie-Zdroju, Polanicy-Zdroju oraz w Jedlinie-Zdroju. Wszystkie w XIX i XX wieku były ozdobą kurortów. Mają szansę stać się nimi na nowo.

- W Cieplicach m.in. odtworzymy układ alejek, posadzimy nowe krzewy, postawimy 136 latarni parkowych - wylicza Ewa Tomera z jeleniogórskiego magistratu.
W Polanicy-Zdroju planują odnowić ponad 8 ha alejek i terenów zielonych.
- Chcemy, żeby polanicki park był równie piękny, jak ten w Kudowie - mówi Jerzy Szymańczyk, prezes Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich.
W parku w Długopolu-Zdroju chcą posadzić nowe rośliny, zaś w Jedlinie-Zdroju ułatwić niepełnosprawnym poruszanie się po alejkach. W Dusznikach-Zdroju kuracjusze będą wędrować szlakiem Chopina, a w Szczawnie-Zdroju traktem Hochbergów. Prace mają zakończyć się w 2011 roku.
- Ważniejszy niż park jest remont domów - studzi entuzjazm władz Joanna Wnuk z Cieplic. - Może też się tego doczekamy - dodaje.Park zdrojowy w Cieplicach będzie ogrodzony, a najładniejsze drzewa podświetlone
Wojciech Januszczyk, architekt krajobrazu, prezes Stowarzyszenia "Zieleń Polska": Tereny zielone w uzdrowiskach służyły do wypoczynku biernego i czynnego. Dobrze, że przywraca się im przedwojenny wygląd, bo ukształtowania zieleni w tym okresie stały na bardzo wysokim poziomie. Pochwalić należy gminy, że dostrzegły, jak ważna jest estetyka i że postarały się o dotacje z UE na renowację zieleni. Tym bardziej, że przez lata była ona zaniedbywana.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!