Co roku ulicami Kudowy-Zdroju idzie barwny korowód Fot Co roku ulicami Kudowy-Zdroju idzie barwny korowód Fot

Co roku ulicami Kudowy-Zdroju idzie barwny korowód Fot. Agata Szkudlarek

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ojciec polskiej opery narodowej nigdy do Kudowy-Zdroju nie zawitał, ale nie przeszkodziło to zorganizować w uzdrowisku jednego z najbardziej rozpoznawalnych festiwali muzycznych w Polsce.

Ojciec polskiej opery narodowej nigdy do Kudowy-Zdroju nie zawitał, ale nie przeszkodziło to zorganizować w uzdrowisku jednego z najbardziej rozpoznawalnych festiwali muzycznych w Polsce.

Na imprezę poświęconą twórczości Moniuszki włodarze miasteczka wpadli na początku lat 60. Chęć organizacji dużego festiwalu wyniknęła trochę z... zazdrości - sąsiednie uzdrowisko Duszniki z powodzeniem realizowały imprezy Chopinowskie. Marzenia melomanów w Kudowie zostały spełnione po raz pierwszy w 1962 roku.

Festiwalowi dyrektorowali m.in. znana wrocławska krytyk muzyczna Ewa Kofin i słynna śpiewaczka operowa Maria Fołtyn. To zresztą właśnie Fołtyn zawdzięczamy zainteresowanie twórczością Moniuszki na całym świecie, bo artystka konsekwentnie pokazywała jego opery w najdalszych zakątkach, a o azjatyckich realizacjach "Halki" do dziś krążą legendy. Do Kudowy Fołtyn zapraszała nie tylko artystów z kręgu muzyki poważnej, ale znanych wówczas piosenkarzy, m.in. Irenę Santor, Danutę Rinn, Marka Grechutę, którzy śpiewali pieśni i arie polskiego kompozytora. Podobno naprawdę znakomicie.

Dziesięć lat temu szefem artystycznym Festiwalu został Sławomir Pietras, wówczas dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu. Od tego czasu co roku na festiwalu Kudowie-Zdroju rozbrzmiewa Turniej Tenorów Polskich, który gromadzi największych polskich śpiewaków, m.in. słynnego Bogdana Paprockiego. Wybitny polski tenor obchodzi w tym roku swoje 90. urodziny, ale i tak znów pojawi się na scenie. I pewnie skwituje swój wiek. W ubiegłym roku żartował, że nie warto długo żyć, bo nie będzie się miało... frekwencji na pogrzebie.

W programie tegorocznej edycji nie zabraknie nagrań, które od rana są emitowane w parku Zdrojowym. Melomani posłuchają opery "Paria" Moniuszki, jak i "Króla Rogera" Szymanowskiego. Będą też koncerty młodych wokalistów - laureatów konkursów i wieczór baletowy, w trakcie którego młodzi tancerze wykonają program do utworów polskich kompozytorów.

Równolegle do festiwalu Ośrodek Kultury i Sztuki i Urząd Miasta w Kudowie-Zdroju organizują wielkie widowisko plenerowe. Widzowie, którzy 22 sierpnia przyjadą do Pstrążnej (własnym transportem albo darmowymi autokarami z Kudowy), zobaczą o godz. 20.30 "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki w pięknym otoczeniu skansenu. Wejście jest bezpłatne, ale liczba miejsc ograniczona.

Dla czytelników mamy 3 podwójne zaproszenia na tę imprezę oraz płyty z muzyką ludową. Aby wygrać zestaw, należy wysłać SMS-a o treści gw.sd.imie nazwisko. Na SMS-y czekamy w czwartek 20.08 w godz. 12-13 pod numerem 7238 (koszt 2,44 zł z VAT).

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!