Jeśli będziemy nieostrożni podczas jurajskich wędrówek, to możemy się przyczynić do wyginięcia nietoperzy, które zimują w jaskiniach. Te ssaki, wbrew pozorom, nie są groźne.

Wiemy, że bociany na zimę wylatują do ciepłych krajów. A co z innymi latającymi stworzeniami, które są kojarzone przede wszystkim z filmami o krwiożerczym Draculi? Sprawdzaliśmy to podczas wyprawy do Smolenia w gminie Pilica.

Ponad 1000 nietoperzy z Jury Krakowsko-Częstochowskiej przejdzie w stan hibernacji w zlokalizowanych w okolicy jaskiniach. W tym czasie najlepiej w ogóle tam nie wchodzić, a jeśli ktoś wpadłby na taki pomysł, to pod żadnym pozorem nie wolno... głaskać nietoperzy. Nie dlatego, że mogłyby nas zaatakować.

- Gdy się obudzą, potrzebują dodatkowej energii i może się to przyczynić do tego, że mogą nie przetrwać do okresu wiosennego. Dla nich to duży energetyczny wysiłek i lepiej w tym okresie nie przebywać w jaskiniach. Szczególnie tam, gdzie są nietoperze - podkreśla Tomasz Labocha, kierownik oddziału Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Smoleniu.

- To nieprawda, że nietoperze wkręcają się we włosy. Nie zaatakują nas też, gdy je obudzimy. Jedyne zagrożenie z ich strony wynika z tego, że mogą być zarażone wścieklizną - dodaje Labocha.

Na terenie województwa śląskiego możemy spotkać 20 gatunków nietoperzy, co stanowi większość ze wszystkich gatunków występujących w naszym kraju, a jest ich dokładnie 22. Jeżeli chodzi o podział ze względu na sposób zimowania wyróżniamy nietoperze leśne i jaskiniowe, a najczęściej hibernują w większych grupach.

Które jaskinie należy omijać, by nie trafić na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na śpiące nietoperze?

Tak naprawdę praktycznie wszystkie. Bardzo dużo można ich spotkać przede wszystkim w Jaskini Szachownica, która jest jednym z najbardziej znanych w Polsce miejsc, w którym hibernują nietoperze.

Jeśli chodzi o całe województwo śląskie, to możemy na nie trafić między innymi w beskidzkich jaskiniach i podziemiach tarnogórskich. Tegoroczna łagodna zima sprawia, że nie wszystkie skrzydlate ssaki już zasnęły, a dodatnie temperatury oznaczają, że możemy jeszcze trafić na jurajskich szlakach na przelatującego nietoperza.


Wiadomości

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

jaN (gość)

Podczas spaceru nad tą rzeką widziałem powycinane drzewa w sposób charakterystyczny dla bobrów. Można zobaczyć przy wiadukcie w alei Niepodległości.