W okresie przedświątecznym pragniemy ozdobić nasz dom, nadać mu uroczystą atmosferę. Popularnym elementem wystroju, pojawiającym się na przełomie listopada i grudnia są wieńce adwentowe wieszane pod sufitem, na drzwiach wejściowych lub ustawiane w jadalni.

Najprostsze wieńce powstają z zielonych gałązek umieszczonych na owalnym stelażu. Do nich przyczepiane są różne dekoracyjne elementy oraz świece, których wedle tradycji powinno być cztery, tj. tyle ile tygodni trwa adwent.

– Wianek to dekoracja na każdą okazję, a te wykonane z dobrych materiałów mogą zdobić nasze mieszkanie przez kilka lat – mówi Elżbieta Jarosińska, prowadząca kwiaciarnię przy wałbrzyskim Rynku. Florystka podzieliła się z nami ciekawymi pomysłami na adwentowe ozdoby. Można je wykonać samodzielnie, przy użyciu skromnych środków.

Jeśli jesteście zdecydowani tworzyć ozdoby własnego pomysłu, powinniście zaopatrzyć się w pistolet do kleju, który wraz z wkładami można kupić w marketach budowlanych od 17 zł. Jest on przydatny nie tylko do majsterkowania. Rozgrzanym klejem przytwierdzimy do owalnych styropianowych podkładek wszystko: gałązki, makaron, orzechy, ziarna kawy oraz przygotowane wcześniej dary jesieni, jak: liście, kasztany, dziką różę lub szyszki.

Jeśli wolicie wykonać bardziej tradycyjny, zielony wieniec, potrzebujecie stelażu okręgu o średnicy 20-40 cm, drutu lub sznurka oraz gałązek drzew iglastych. Stelaż można samodzielnie zrobić ze słomy spętanej mocnym sznurkiem lub drutem, ale gotowe, trwałe słomiane okręgi kosztują w sklepach z akcesoriami jedynie 4-5 zł. Owal można też przygotować ze sztywniejszego drutu lub giętkich gałązek winobluszczu, a nawet kory drzew. Do podkładki, za pomocą zielonego sznurka lub drutu przywiązujemy zielone gałązki. – Najlepiej w tym celu użyć świerku srebrnego, nubilisu o miękkich igłach, ewentualnie jodły, daglezji lub zielonych iglaków, które nie tracą igieł. Takie wieńce wysuszają się, blakną, ale są trwałe – podpowiada ekspertka. Popularny w naszych lasach świerk szybko traci igły, przez co świerkowe wieńce mogą się zepsuć przed końcem adwentu.

Zielone wianuszki można ozdabiać wedle własnych upodobań kolorystycznych lub przystosowywać do tonacji wystroju wnętrz. Co przyklejamy lub przywiązujemy do zielonej bazy? Wszystko, co tylko chcemy. Bombki choinkowe, łańcuchy, kokardki, szyszki, orzechy, kasztany, zebrane przed mrozami, ususzone owoce np. dzikiej róży, suche trawy, ale również ziarna kawy, oraz sztuczne owoce i sztuczne kwiaty. Do wieńca można przymocować zaczepy dla świec, albo postawić świece wewnątrz zielonego okręgu.

- Każdy z nas potrafi przygotować prostą dekorację. Taka praca to nie tylko oszczędność, ale też zadowolenie z własnoręcznie wykonanego ładnego przedmiotu – radzi pani Elżbieta.
Ozdoby mogą być też wspaniałym prezentem, a ich przygotowanie jest ciekawą i pożyteczną formą spędzania czasu z rodziną. Jesienią, podczas spacerów zbieramy z dziećmi szyszki, kasztany i inne owoce leśne, a przed świętami wykonujemy z nich ozdoby. Barwne kompozycje adwentowe pani Elżbiety kosztują od 35 zł, ale te pracochłonne i wykonane z trwałych materiałów są znacznie droższe.

PRZECZYTAJCIE TEŻ:Świąteczne stroiki możemy zrobić sami

Czytaj także

  Komentarze (5)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  aabbaa (gość)

  Czy nie mozecie wreszcie usunac tematu wienca adwentowego i wznowic w grudniu? teraz pora na inne tematy!!!!!!

  Autochton (gość)

  to tez ciemnota katolicka i kłamstwo. katolicyzm to historia zbrodni na ludziach nawracanych.

  heretyk (gość)

  Trochę historii;;;http://www.luteranie.pl/pl/index.php?D=3829 poczytać jaka jest historia powstania wieńca .

  Anka (gość) (Gusiek460)

  Ludzie, z niczego nawet Salomon nie zrobiłby nic pięknego... a poza tym wspomniane jest o owocach leśnych zbieranych przed mrozami... a to chyba budżetu nie nadszarpnie.

  Gusiek460 (gość)

  Dajcie jakieś dobre rady, jak emeryt i rencista ma przeżyć za 350 zł miesięcznie. Tyle, a nawet mniej , zostaje im po uiszczeniu obowiązkowych opłat.