Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Banknoty, kotyliony i jubileuszowe rarytasy w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Krzysztof Jankowski
zdj. ilustracyjne/ fot. Damian Bednarz
Jak wrzesień, to oczywiście Europejskie Dni Dziedzictwa – tym roku obchodzone pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. Z tej okazji w niedzielę 9 września Muzeum Papiernictwa zaprasza na prelekcję Jana Bałchana pt. „Najpiękniejsze banknoty II RP” (godz. 11:00). Po prelekcji będzie można wziąć udział w warsztatach tworzenia papierowych kotylionów. Muzycznym dodatkiem będzie wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru „Tarantella” prowadzonego przez Agnieszkę Gbyl. Wstęp wolny.

Cały 2018 rok Muzeum Papiernictwa świętuje półwiecze działalności. Z tej okazji prezentuje dwie interesujące wystawy. Pierwsza to „50 lat Muzeum Papiernictwa. 1968-2018”. Pokazano na niej wybrane muzealia, o które dusznicka placówka powiększyła swoje zbiory głównie w ostatnich latach m.in: papiery ręcznie czerpane ze znakami wodnymi, papiery maszynowe, ekslibrisy, dokumenty identyfikacyjne (m.in. XIX-wieczne paszporty europejskie), metalowe klisze do druku podstawek pod piwo z lat 50. i 70. XX w. Prawdziwą gratką dla miłośników numizmatyki są projekty polskich banknotów z 1919 r. – niekiedy ręcznie malowane, stanowią unikaty istniejące tylko w jednym egzemplarzu! Na ekspozycji nie zabrakło także współczesnych produktów wykonanych z użyciem papieru czerpanego. Ogromną ciekawość zwiedzających budzi zwłaszcza „Papierowa Aleja Gwiazd”, czyli kolekcja odcisków dłoni znanych osób – polityków, artystów i ludzi świata show-biznesu – które odwiedziły dusznickie Muzeum i zgodziły się odbić swoją dłoń w masie papierowej. Wystawa odbywa się w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018, a dostępna jest do 7 października.

Na drugiej z jubileuszowych wystaw po raz pierwszy zaprezentowano obiekty sztuki papieru ze zbiorów Muzeum Papiernictwa. Są to prace artystów, które do tej pory nie były eksponowane, bądź udostępniano je jedynie wirtualnie. Pokazują, jak wielkie możliwości tkwią w papierze i w jak różny sposób wykorzystują go artyści. Prace są bardzo zróżnicowane, także ze względu na techniki, w jakich powstawały. Zobaczymy tu dzieła tworzone z masy papierniczej lub z gotowego już papieru, często z makulatury, także w połączeniu z innymi materiałami. Wszystko w profesjonalnej aranżacji Nowej Galerii Sztuki Papieru – jedynym takim miejscu w Polsce. Wystawa będzie czynna do 28 grudnia br., a jej zorganizowanie było możliwe dzięki współfinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu województwa dolnośląskiego.

Dodajmy, że obchody jubileuszu Muzeum Papiernictwa objęte zostały patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dra hab. Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto