Wybierz region

Wybierz miasto

  Rosjo, szanuj nas - Koalicja z Lepperem i Giertychem zagraża polskim interesom

  Autor: Janusz Michalczyk

  2005-11-15, Aktualizacja: 2005-11-15 08:48 źródło: Polska Gazeta Wrocławska

  * Rozmowa z prof. Jerzym Pomianowskim, redaktorem naczelnym „Nowej Polszy” • Czy decyzja Rosjan o blokadzie polskiej żywności ma charakter polityczny? – Nie chodzi o cielęcinę, kurczaki ...

  * Rozmowa z prof. Jerzym Pomianowskim, redaktorem naczelnym „Nowej Polszy”


  • Czy decyzja Rosjan o blokadzie polskiej żywności ma charakter polityczny?
  – Nie chodzi o cielęcinę, kurczaki czy warzywa. Choć uważam, że nasi szachraje też zawinili. Eksport na teren tak wrażliwy politycznie musi leżeć na sercu naszym kupcom i rolnikom nieco bardziej niż zbyt towarów do innych krajów. W grę wchodzi nasz interes narodowy. Uchybienia w przestrzeganiu przepisów celnych są wykorzystywane do wymuszania na Polsce ustępstw politycznych i gospodarczych.

  • To dlatego Rosjanie chcą nam podnieść cenę gazu?
  – Ropa i gaz to surowce strategiczne. Dostarcza nam ich przede wszystkim Gazprom, do którego należą też rury. Niestety, polityka Gazpromu weszła w skład doktryny państwowej Rosji. Broń palną zastąpił gaz palny. Dla nas najważniejsze jest odzyskanie niezależności energetycznej. Na szczęście, nie pozbyliśmy się Naftoportu i możemy odbierać surowce w Gdańsku. Podwyżka cen gazu nie jest więc groźna, bo Rosjanie nie mogą zażądać więcej, niż kosztuje on w Rotterdamie.

  • Jak silną pozycję wobec Rosjan ma rząd Kazimierza Marcinkiewicza?
  – Blokada żywności uderza w najsłabszy punkt rządu, bo powstał on dzięki poparciu Samoobrony i PSL-u. Nawet gdyby oba te ugrupowania składały się z samych aniołów, a tak nie jest, to są najbardziej zainteresowane eksportem żywności. Ta koalicja jest groźna dla Polski, bo naraża nas na uleganie naciskom Rosji. Natomiast współpraca PiS-u z Samoobroną i LPR-em przeszkadza w poparciu nas przez Unię. Toć Lepper i Giertych Unii nie kochają.

  • Co minister Stefan Meller może załatwić w Moskwie?
  – Może sprawić, że Rosjanie zgodzą się na dalsze rokowania. A z następną wizytą powinien wybrać się w towarzystwie naszych sojuszników z Unii. Trzeba tak działać, by Rosjanie zaczęli nas traktować jak inne kraje Unii. Naszym głównym celem powinno być przekonanie opiniotwórczej warstwy w Rosji, że konieczne i możliwe są nowe stosunki, oparte na wzajemnym szacunku. Tylko tyle i aż tyle.

  Sonda

  Trwają tegoroczne egzaminy dojrzałości. A jak Ty wspominasz swoją maturę?

  • nie byłoby źle, gdyby nie to, że wszyscy dopytywali czy się uczę i niepotrzebnie mnie stresowali (38%)
  • moja matura to najłatwiejszy sprawdzian, jaki miałem w życiu (33%)
  • nie zdawałem matury (16%)
  • to był horror, zadania były trudne i nieadekwatne do tego, co robiliśmy na lekcjach (14%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.